Bilgisayarlı Fren Testi Category: kortest,

Fren sistemi kullanmış olduğumuz aracın en can alıcı sistemlerinden biridir. Hareket  etmeyen hiçbir araç insanların hayatına mal olmamakta fakat hareket eden bir aracın durmaması yaralanmasına, sakat kalmasına ve çok acıdır ki ölmelerine bile sebep olmaktadır.

Fren sisteminde genellikle oluşabilen arızalar hortumların, boruların ve fren silindiri lastiklerinin zamanla deforme olması sonucu yağ kaçaklarının meydana gelmesi sonucu yağın bitmesine veya fren balatalarının yağlanmasına neden olarak frenlerin tutmamasına veya yağlanan balataların tutmayarak frenlerde sapmalara neden olmakta ve aracınızın kaygan zeminde dönerek kaymasına neden olmaktadır.Bunun için aracınızın fren sistemi kontrollerini günümüz teknolojisine uyumlu son sistem cihazlarla sapma ve fren kuvveti kontrollerini yaptırmanızı ve bunun yanında fren disk kalınlıklarını, hortum çatlaklarını, fren burularının korozyonunu ve hidrolik yağının kalitesini kontrol ettirmelisiniz. 

Fren hidrolik yağı suyu ve havadaki neni içerisinde barındırabilen bir yağ olduğundan 2 yılda bir sistemdeki yağın özel cihazlarla boşaltılarak yeni ve temiz bir yağ ile değiştirilmesi aracınızın fren sistemindeki paslanmaları önleyecektir buda sistemdeki tüm parçaların gerektiği gibi çalışmasına sebep olacaktır yapmış olduğumuz bu işlem aracınızın fren sistemini koruyacak hem de sizin başınıza gelebilecek kötü sürprizleri engellemiş olacaktır.

Fren sisteminden oluşan parçalar fren ana merkezi-yüksek basınca dayanıklı çelik hidrolik yağ boruları-yüksek basınca dayanıklı fren hortumları-fren limitörü-fren silindirleri- kaliperler ve balatalardan oluşurlar. Bunların bir tanesinin arızalı olması demek frenlerinizin tutmaması veya sapma oluşacak şekilde tutması demektir.

Günümüz teknolojisinde üretilen araçların arka frenlerinde kampana frenden vazgeçilerek disk fren kullanılmaya başlanılmıştır. Disk fren sistemi aracımızın frenine bastığımızda bir mengene şeklinde çalışan kaliperler yağın pistonu itmesi sonucu balataların diski sıkıştırması sonucu aracın yavaşlamasına veya durmasına sebep olur. Disk drenler kampana frenlere göre içerisinde bulunan hava kanalları sebebiyle daha çabuk soğurlar buda frenlerin daha sağlıklı tutmasına sebep olurlar.

Araçlarımızdaki park veya el freni mekanik bir sistem olarak çalışmaktadır. Bir çelik halat vasıtasıyla kampana içerisindeki pabuç balataları açarak kampanaları sıkıştırması veya fren kaliperlerinden hareket vererek balaları disklere sıkarak aracın emniyetli bir şekilde parl halinde durmalarını sağlar. El fren kolu veya tabancası üzerindeki kilit sisteminin sağlam olması el freni için çok önemlidir. Sizler el fren kolunu çekseniz bile belli bir süre sonra kol kilidinden kurtulup kendiliğinden düşüyorsa bu durum kazalara sebep olabilir. Şunu hiçbir zaman unutmayın ki bakımı ve kontrolü yapılmış iyi çalışan bir el fireni, servis freninin tutmadığı yerde hayatınızı kurtarır.