Dyno Test


Dyno test bir motorun içerisindeki yanma odasında sıkıştırılan yakıtın üzerine mazotun püskürtülmesi veya benzinli araçlarda benzinle birlikte bujilerin ateşlemesi sonucu gerçekleşen yanma sonucunda ortaya çıkan hareket enerjisinin şanzuman , diferansiyel ve aks’lar üzerinden tekerleklere iletilen gün ölçülmesidir. Araçların çekiş aksları hangi dingil üzerindeyse o dingil tekerlekleri iki adet silindir içerisine indirilerek ve aracın belli bölgelerinden bağlanarak sabitlenmesi sonucunda bu cihazı kullanabilen uzman kişiler tarafından yapılabilir. Bu işlemlere başlamadan önce sağlıklı bir ölçüm yapmak istiyorsak
  1. Aracın belli noktalardan sabitlenmesi gerekir.
  2. Aracın ölçüm yapılacak dingil üzerindeki lastik havalarının olması gereken basınç değerlerine getirilmelidir.
  3. Araç lastik ölçüleri fabrika verisinde olması gerekir.
  4. Araç bilgileri sisteme doğru olarak işlenmelidir.
  5. Ölçüm araç maksimum kaç vites ise bir alt viteste üçlüm yapılmalıdır.
Yapılan bu üçlümde aracın beygir gücü ve tork değerleri ortaya çıkacaktır. Bunlar fabrika verileriyle karşılaştırıldıkları zaman aradaki fark ortaya çıkar buda zamanla oluşan komprasyon kaçakları, aşınmalar, kurumlaşmalar ve aktarma organlarındaki kayıplar demektir.

BEYGİR GÜCÜ NEDİR?
75kg’lık bir ağırlığı 1 saniyede 1 metre yüksekliğe kaldıran güce 1 beygir güç denir.buda bir atın gücüne eşdeğer düşünüldüğünden beygir gücü denilmiştir. Aracın beygir gücü motorda bir oynama yapılmadan değiştirilemez fakat bunu aktarma organlarında, şanzumanda veya tekerlek çaplarında değişiklik yaparak bunu yapabilirsiniz .

TORK NEDİR?
Tork motordan gelen kuvveti aktarma organları vasıtasıyla tekerleklere iletme kuvvetidir. Tork kamyon, otobüs,iş makineleri ve traktörlerde çok yüksektir. Çünkü bu araçlarda sürate değil çekiş gücüne ihtiyaç vardır. Aslında bu işlem fizik kanununda okuduğumuz kuvvet x kuvvet kolu formülüdür. Normal şartta sökemediğimiz bir somun veya civatayı uzun bir kol ilave ederek ve ne kadar uzaktan kolu çevirirsek işimiz çok daha kolay olur.araçlarımızın tekerleklerinde olan işlemde bu yapmış olduğumuzun aynısıdır. Otomobillerde beygirgücü ve tork değerli birbirine yakın değerlerden oluşur. Fakar arazi şartlarında çalışan bir araçta ise beygir gücü düşük ve tork değerleri yüksek tutulur. Bu işlemi aracın vites kutusundan ayarlamak mümkündür. Dyno test yapım aşamasında araç bilgilerinizin sisteme doğru olarak girdiğinden emin olmanız gerekir. Çünkü bu işlem art niyetli kişiler tarafından yapıldığında aracınızda hiçbir sıkıntı olmamasına rağmen sorun varmış gibi veya sorun varken de yokmuş gibi gösterilebilir. Bu işlem genelde rakip tuning firmaları tarafından yapılabilir.

кошелек натуральныйSharif Kul